Dilin_Cagrisi Sözcüklerin Doğasında Gezmek
 

Almanya'da günümüz Türk şiirini tanıtan makale ve incelemeleriyle de çok iyi tanınan Pazarkaya’nın Orhan Veli Kanık adlı yapıtı (Frankfurt, 1966) 49 şiirinin çevirisiyle şair üzerine geniş bir incelemeyi kapsar.

Moderne Türkische Lyrik adıyla basılan antoloji, geniş önsözü ve bütün bir Cumhuriyet dönemini kucaklayan seçmeleriyle Almancada tek, çağdaş Türk şiiri inceleme ve antolojisi oldu  (Tübingen-Basel, 1971). Bunu, Yahya Kemal'den Ahmet Erhan'a kadar 37 şairden yaptığı çevirileri kapsayan Die Wasser Sind Weiser Als Wir (Sular Bizden Akıllıdır) adlı iki dilli Türk şiiri antolojisi izledi (Münih, 1987).

1985 yılında Orhan Veli Kanık’ın 120 şiirinin Türkçe-Almanca yayınlandığı “Fremdartig/Garip” kitabı, 1986 mart ayında Alman eleştirmenler tarafından aylık En İyiler listesinde birinci sıraya getirildi.

Türk Öykü antolojisi (G. Dal ile birlikte) “Geschichten aus der Geschichte der Türkei” adıyla 1990 yılında yayınlandı.

Ayrıca Behçet Necatigil, Nazım Hikmet, Bülent Ecevit’ten çevirdiği şiirler  her biri ayrı kitap olarak basıldı.

"Almanya'daki Türk çocukları için" derlediği bir antoloji  de Münih'te Ağaca Takılan Uçurtma adıyla yayımlandı (1974). Almancası (Der Drachen ım Baum) 1975 yılında çıktı.

Almanya'da yetişen bir Türk çocuğunun yaşamından bir kesiti anlatan Oktay Atatürk'ü Anlatıyor (1982), Türkçe-Almanca olarak  iki dilde Stuttgart'ta çıktı.

Rosen im Frost (1982) (Zemheri Gülleri) adlı Almanca kitabı Almanca’da Türk kültürü üzerine tek kaynak olarak büyük ilgi gördü. (Genişletilmiş 2. basım 1989.

Çoğu Almanya gözlem ve yaşantılarından oluşan öykülerini Oturma İzni adlı kitapta topladı (İstanbul, 1977).

Yaban Sıla Olur mu? (Stuttgart, 1979), Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilde yayımlandı.

Senaryosunu yazdığı Komşumuz Balta Ailesi adlı 12 bölümlük dizi film Federal Almanya ARD televizyonunda (Birinci Televizyon) yayımlandı. (1983)

Almanca’dan Türkçeye, 20. Yüzyıl Alman Şiiri Antolojisi, Goethe (Genç Werther’in Acıları; Faust), Lessing, Brecht, Gert Heidenreich, Johannes Poethen, Rilke v.b.dan kitaplar çevirdi.

Design and development B2G